Sekret mojego turbanu – Nadia Ghulam, Agnes Rotger

Ostatnio bywam (literacko, rzecz jasna) w bliskowschodnich państwach, które są regionami o trudnej sytuacji politycznej, w związku z czym są one w stanie nieustannej wojny. Niedawno przeczytałam irański komiks Persepolis, gdzie z punktu widzenia dziecka obserwujemy, co się dzieje w państwie. Podobnie w Sekrecie mojego turbanu, narratorką jest dziewczynka. Przedstawienie takich sytuacji z punktu widzenia ma dwa cele, pomijając fakt, że najczęściej są to autorskie wspomnienia z dzieciństwa. Po pierwsze taka perspektywa robi większe wrażenie, jakoś tak w ludzkiej naturze jest, że człowiek bardziej współczuje bogu ducha winnego dziecku niż dorosłemu. Ponadto dla czytelników, którym obszary azjatyckie i sytuacje polityczne na nich mające miejsce, są obce i niezrozumiałe jak dla dziecka. Dzięki temu czytelnik może nawiązać więź porozumienia z narratorem i podobnie jak on, czytelnik dopiero poznaje całą machinę rządzącą danym państwem.

Sekret mojego turbanu to autobiograficzna historia o młodej Afgance. Nadia po wyjściu ze szpitala, w którym została poddana kilku operacjom mającym uratować jej zbombardowane ciało, postanawia stać się głową rodziny i na nią zarabiać. Jednak pod rządami Talibów kobiety nie mogą pracować. W związku z tym dziewczyna przebiera się za chłopca i podejmuje się męskich prac, pilnując przy tym, żeby nie dać się zdemaskować. Przez przeszło 10 lat ukrywała się pod męskim ubraniu, aż w wieku 21 lat wyjechała do Hiszpanii poddać rekonstrukcji swoje zniszczone przez bombę ciało.

Choć historia dziewczyny podobna jest do wielu innych historii kobiet azjatyckich i afrykańskich, to zainteresowała mnie tym, że akcja dzieje się w Afganistanie. Kraju, o którym dużo słyszałam, głównie po zamachu 11 września, ale nigdy nie patrzyłam na niego z punktu widzenia obywatela tego państwa. Historia Afganistanu jest podobna do historii Iranu, którą poznałam w Persepolis. Sytuacja kobiet jest podobna, a jednak każda z nich miała inne przeżycia i ma inne podejście do życia. Na tyle specyficzne, że warto czytać i poznawać wszystkie, z pozoru podobne, historie kobiet z krajów muzułmańskich, bo każda z nich pokazuje jeszcze coś innego, czego nasza kultura nie zna.

Ocena: 4,5/6

Książkę przeczytałam także w ramach wyzwania trójka e-pik, w kategorii powieść z motywem niewolnictwa.

1 thought on “Sekret mojego turbanu – Nadia Ghulam, Agnes Rotger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *