Parawan japoński tuszem malowany

Termin wystawy: 29.01-13.04.2014
Miejsce: Muzeum Manggha

Tydzień temu wspomniałam o wystawie lalek, która znajduje się w Muzeum Manggha. Dzisiaj króciutko (mam nadzieję) skomentuję wystawę, która otacza (w sensie dosłownym) w/w lalki.

Ekspozycja zaczyna się streszczeniem historii malarstwa japońskiego, które ma wiele wspólnego ze sztuką Chin. Dzięki temu wprowadzeniu wiemy, jaką techniką malowano parawany. Pod koniec ekspozycji poznajemy też nazwy poszczególnych elementów tego przedmiotu i przybliżone zostają nam etapy jego konstrukcji.

Jeśli chodzi o urok samych parawanów, trzeba wziąć pod uwagę to, że są one wiekowe, z racji tego kolory wyblakły i już nie czarują swoją żywością barw, fragmenty materiałów są zniszczone, wydrapane… Chyba najlepiej prezentują się parawany wyhaftowane i wyklejone skrawkami tkanin. Mnie najbardziej zainteresowały motywy, jakie pojawiały się na malowidłach. Japońscy artyści inspirowali się zmianami zachodzącymi w naturze podczas czterech pór roku. Nierzadko to przechodzenie z jednej pory roku w drugą, staje się sposobem realizacji tematu przemijalności, kruchości życia. Dojrzewające lub przekwitające kwiaty, studium ptaków pojawiających się określonym czasie to najczęściej obok bogato zdobionych wachlarzy pojawiające się motywy. Miłym zaskoczeniem dla mnie było, kiedy na jednym pojawiły się małpy, na innym szczenię.

Godna podziwu jest precyzja techniki, jaką artyści stosowali. Malarstwo tuszowe, choć wymaga (chyba) więcej cierpliwości i czasu niż inne techniki graficzne, to efekty czasem bywają oszałamiające, szczególnie jak się przyjrzy dziełu z bliska.

PS. Nie może być wpisu bez autobiograficznych wątków, więc dodam tyle, że przy okazji wystawy szukałam inspiracji dla parawanu, który kiedyś miałam mieć (a może się go kiedyś jednak doczekam), by móc się chronić przed bratem. Ale przyznaję się, że nie znalazłam. Chyba motywy japońskie do mnie nie przemawiają.

1 thought on “Parawan japoński tuszem malowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *