Polak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza – Jan i Ewa Wróbel

Max Factor

Jakich mieliście nauczycieli historii? Co zapamiętaliście z szkolnych lekcji? Ja podczas swojej edukacji szkolnej trafiłam na dwóch nauczycieli z pasją. Jedna pani z gimnazjum, która miała poczucie humoru i nazywała garstkę chłopaków z klasy (6 sztuk) lożą szyderców, gdyż zawsze znajdywali sprytne komentarze na omawianą sytuację polityczną, historyczną i społeczną. Drugim nauczycielem był historyk z liceum, o którym wszyscy byliśmy przekonani, że ma tytuł doktora. Taką wiedzę miał i chętnie się z nią dzielił. Inna sprawa, że najbardziej w pamięci nam utkwiły choroby weneryczne królowych, nowotwory Barbary Radziwiłłównej, wstrzemięźliwość seksualna Bolesława, brzydota Anny Jagiellonki i rzesze kochanek innych władców. No cóż, każdy historyk ma jakąś specjalizację…

Sądzę, że Jan Wróbel też jest bardzo fajnym nauczycielem historii i pewnie z jego lekcji można wynieść wiele ciekawej i nieoczywistej wiedzy. Moje przypuszczenia opieram na podstawie lektury Polak potrafi, Polka też…, książki, którą napisał wraz z Ewą Wróbel. Jest to druga część z cyklu Historia 2.0, pierwsza Polak, Rusek i Niemiec dotyczyła relacji Polaków z sąsiadami, którzy bardzo urozmaicali nam życie, natomiast zapowiadany trzeci tom ma być o klęskach Polaków w gruncie rzeczy prowadzących do wygranej (to by tłumaczyło, dlaczego tak chętnie czcimy rocznice nieudanych powstań). Natomiast w niniejszej książce poznamy spore grono Polaków i Polek, którym zawdzięczamy wynalazki, reformy w poglądach czy życie. Poza kanonicznymi postaciami jak Mikołaj Kopernik, Maria Curie-Skłodowska znajdą się m.in. Maksymilian Faktorowicz, autor kosmetyków Max Factor; Bronisław Piłsudski, brat Józefa i obrońca ginącej kultury Ajnów; Ignacy Łukasiewicz od lampy naftowej oraz Józef Baranowski, wynalazca semaforów i… kasowników do biletów.

Za egzemplarz dziękuję wyd. Znak

Publikacja ta jest pełna intrygujących osobowości bardziej i mniej znanych, a części w ogóle zapomnianych. W tej książce istotny jest nie tyle dobór postaci, co sposób zaprezentowania ich. Te felietonowe życiorysy są pełne humorystycznych obrazków, quizów i psychotestów, ilustrujących sedno charakteru lub dokonań przedstawionych postaci. Cykl Historia 2.0 zapowiada się na nową i stricte polską wersję serii Strrraszna historia (oraz Monstrrrualna Erudycja) wydawanej przed laty nakładem wydawnictwa Egmont. Czyli jest to przede wszystkim obowiązkowa pozycja dla młodzieży chcącej zabłysnąć przed szkolnymi psorami lub ich zawstydzić, bo nie każdy nauczyciel o tych wszystkich ludziach słyszał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *