Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury” cz. I (2016)

Po sukcesie cyklu krótkich filmów internetowych pod wspólnym tytułem „Historia bez cenzury” autor postanowił wydać książki rozszerzające zakres materiału prezentowany w filmach. Pierwsza z książek serii zawiera rozdziały dotyczące wybranych władców Polski oraz Józefa Piłsudskiego. Sam zamysł autora przedstawienia historii z przysłowiowym jajem jest jak najbardziej słuszny. W sumie zdecydowanie lepiej pamięta się historię na podstawie spektakularnych wydarzeń czy też zachowań niż na podstawie niewiele mówiących dat czy nazwisk władców. A tak często niestety uczono nas w szkole. To, co jest bardzo wartościowe w książce Drewniaka, to na pewno próba przedstawienia, dlaczego poszczególny bohater postąpił w taki a nie inny sposób, jakimi pobudkami się kierował czy też, jakie posiadał swoje własne słabości. Spotkałem się z kilkoma opiniami historyków twierdzących,  iż praca, krótko rzecz ujmując, jest zrobiona dość wybiórczo i po łebkach. Tylko należy obiektywnie przyznać, iż autor właśnie miał na celu przedstawienie ciekawych aspektów historii i nie miała to być  praca doktorska wgryzająca się głęboko w temat. Celem Wojtka Drewniaka było zainteresowanie przeciętnego Kowalskiego historią, a nie dogłębna akademicka dyskusja. De facto jest to pozycja bardzo cenna właśnie dla takiego odbiorcy. Ukazująca to, że władcy mieli swoje słabości, byli ludźmi czasów, w których żyli, a podejmowane przez nich decyzje wynikały z ich konkretnych cech charakteru czy też otaczającej ich sytuacji społeczno-politycznej. Autor przedstawia bardzo proste mechanizmy działania polityki, które bardzo jasno przemawiają do czytelnika.

Jednak Panu Wojciechowi nie udało się też uniknąć gaf czy zwykłej stronniczości. Czytając rozdział o marszałku Piłsudskim, nie będę ukrywał, że autor dość mocno przesadnie gloryfikował jego działalność w okresie już wolnej Polski, czasie następującym po złożeniu na ręce Witosa dymisji z funkcji Naczelnika Państwa. Jego krótka analiza Przewrotu Majowego jest wręcz dziecinna, aczkolwiek w pewnym sensie oddająca dość prosty schemat myślenia Wodza. Myślę, że autor nie sięgał po pozycje odbrązawiające nieco posągową postać marszałka jak np. niedawno wydaną książkę Złowrogi Cień Marszałka Rafała Ziemkiewicza.

Niezależnie od niedociągnięć polecam tę pozycję osobom, które chcą się zapoznać z ciekawą historią. Zakładam, że po zainteresowaniu się tematem, będą chcieli zgłębić historię. Język pisania może wielu zbulwersować ze względu na dość bezpośrednie sformułowania autora, ale właśnie taki był cel pozycji. Wszak rzeczywistość nie jest pisana tylko pięknymi zgłoskami, miłością, szlachetnością, szczerością. Często jest brudna, pełna gwałtu, chamstwa, pazerności i zwykłego „skurwysyństwa”. Autor przedstawił to w sposób dosadny, dzięki czemu może skutecznie  przemówić do czytelnika.

1 thought on “Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury” cz. I (2016)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *