Kamera Akcja rusza już za tydzień!

Wiem, jak to wygląda. Jeszcze nie zakończyłam jednego festiwalu (jutro ostatnie projekcje), a już myślę o kolejnym. Ale tak wygląda u mnie jesień (tak, to w filmach szukam ucieczki od ponurej aury). W tym roku jednak nietypowo, bo zamiast przechodzić z sali do sali, a w przerwach otwierając się na lokalną ofertę gastronomiczną, wyleguję się z kotem w łóżku, jedynie wstając zirytowana do komputera, jeśli obraz się zawiesi, lub przygotowując kolejny kubek gorącej herbaty. Tak wyglądały moje ostatnie dni – nie licząc kilku godzin przy biurku, by popracować – i tak zapowiada się następny weekend, bo rusza Kamera Akcja. Mój drugi w kolejności najulubieńszy festiwal zostanie tym razem pozbawiony atutu towarzyskiego, dzięki któremu zajmuje tak wysokie miejsce w moim rankingu. Dostrzegam w tym jednak zalety ekonomiczne i… jakby to powiedzieć, nie będę musiała poszerzać mojej listy „gdzie NIE nocować w Łodzi” o kolejną nietrafioną miejscówkę. Ale za ludźmi i niebywałymi przeżyciami gastronomicznymi będę tęsknić.

Festiwal odbywa się 15-19.10. W tym roku wraca do starej miejscówki, czyli Łódzkiego Domu Kultury – miał tam swoją edycję trzy lata temu i, jeśli dobrze kojarzę, Kamera Akcja miała tam również swoje początki.

Tymczasem spójrzmy, co festiwal oferuje kanapowcom. I tu muszę wyrazić żal, że niestety większość wydarzeń odbywa się w Łodzi, a w internecie dostaniemy tylko namiastkę z tego. Co po doświadczeniu z trwającym Transatlantykiem jest dla mnie rozczarowujące. Najciekawsze filmy są dostępne offline, w związku z tym moje plany festiwalowe prezentują się naprawdę ubogo. W tym jednak też staram się dostrzec plusy, bo one pozwolą mi pogodzić z wydarzeniami odbywającymi się w ramach kolejnego, nakładającego się w tym terminie festiwalu, (jeśli uda mi się na niego załapać).

Cały program znajdziecie tutaj.

Planuję obejrzeć 6 filmów oraz wziąć udział w kilku wydarzeniach specjalnych, które odbywają się w czwartek:

 • 8:00-8:50 Na wyrywki: O kobiecości i męskości w polskim kinie, reż. Patrycja Mucha, 50’ online
 • 15:00-16:30 Serio Pro. Dyskusja: Kreatywność ponad wszystko. Twórcy o serialach na SERIO!90’ (online, wstęp wolny), Think Film, PROWADZĄCA: Kaja Klimek, GOŚCIE: Agnieszka Smoczyńska (reżyseria), Katarzyna Lewińska (kostiumy) Łukasz Targosz (muzyka), Dawid Muszyński (naekranie.pl)
 • 17:30-19:00 Serio to oglądasz? O trendach odbiorczych90’ (online, z karnetem Serio, zapisy), Think Film, GOŚĆ: Dorota Pawelec (TVN Discovery Talents)

W piątek:

 • 16:00-20:00 Siostra, reż. Svetla Tsotsorkova, 97′, Krytyczne Premiery, pokaz przedpremierowy, online (film dostępny przez 4 godziny)
 • 20:00-24:00 W co grają ludzie, reż. Jenni Toivoniemi, 117′, Krytyczne Premiery, pokaz przedpremierowy, online (film dostępny przez 4 godziny)

W sobotę:

 • 8:00-12:00 Za wcześnie, reż. Rashaad Ernesto Green, 89′, Coming of Age, pokaz przedpremierowy, online (film dostępny przez 4 godziny) [chciałoby się rzec, że trochę za wcześnie ten seans]

W niedzielę:

 • 8:00-12:00 Przesłuchanie, reż. Ina Weisse, 99′, Głos Krytyków, online (film dostępny przez 4 godziny)
 • 11:00-12:00 Spotkanie z książką: „Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych” i Q&A z Michałem Pabisiem-Orzeszyną, 60’ (online, wstęp wolny)
 • 17:30-19:45 Waves, reż. Trey Edward Shults 135′, Coming of Age, film bez polskiej dystrybucji, offline, Kino Szpulka ŁDK
 • 20:00-24:00 Zło nie istnieje, reż. Mohammad Rasoulof, 150′, Krytyczne Premiery, pokaz przedpremierowy, online (film dostępny przez 4 godziny)

Pozostałym uczestnikom w domowych pieleszach mogę od siebie polecić waszej uwadze dwa filmy (ten drugi bardziej):

 • 16.10 (piątek) – 12:00-16:00 Nie tak miało być, reż. Amanda Kernell, 94′, Głos Krytyków, online (film dostępny przez 4 godziny)
 • 17.10 (sobota) – 16:00-20:00 Asystentka, reż. Kitty Green, 85′, Głos Krytyków, online (film dostępny przez 4 godziny)

Chciałoby się na końcu rzec, jak co roku, do zobaczenia!

Tymczasem do napisania i poczytania. Nie przewiduję codziennej relacji, raczej po wszystkim skrobnę podsumowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *