Będzie czytane w lutym

Próbuję się rozpisać. Czytam bardzo dużo, jak to w styczniu, kiedy dotyka mnie tzw. biegunka literacka. Czytam kilka rzeczy na raz (czasami odbijając się z rozdziału z jednej książki do drugiej i wracając). Zaczęłam rok od powieści, od klasyki, a teraz od fikcji uciekam i tak Middlesex trafiło na zły moment, poleży kilka tygodni, bo to jest dobra powieść, za dobra, by przy niej uciekać do innych książek. A przy tym mam kompletną blokadę w pisaniu. Miałam nadzieję, że powieść kampusowa znów pobudzi mnie to działania, ale Legenda o języku jest zupełnie inna od tych książek osadzonych w środowiskach akademickich, które dotąd czytałam. Nie dała mi tego co tamte i trochę niepokoi mnie, że w niej niektórzy widzą nadzieję na rozwój nurtu kampusowej powieści w Europie Środkowej – a zarazem wiem, że takie powieści w tym obszarze nie mogą być inne. Liczę, że kiedy się wreszcie rozpiszę, to Legendzie… poświęcę pierwszy dłuższy tekst w tym roku. Tymczasem desperacko, po kilku książkach o projektowaniu, sięgnęłam po eseje literackie, by w nich znaleźć inspirację i energię na pisanie o literaturze. Zwłaszcza że niebawem przyjdzie mi wyrokować o tegorocznych wydaniach. I o tych najbliższych premierach dzisiejszy wpis.

Nie pisałam o zapowiedziach grudniowych i styczniowych, bo nie było o czym. Jak widzę, nowa powieść Garniera wciąż nie ma polskiego tytułu, więc nie sądzę, by została wydana w tym kwartale (miło byłoby, gdyby wyszła przed Wielkanocą, bo mogłabym stworzyć nowy zwyczaj czytania Garniera w te święta). Natomiast premiery stycznia objawiły się dość późno, jakby wydawcy obudzili się z zapowiedziami w połowie miesiąca (a ja szybka sprawdzałam 3 stycznia i nic nie było!). Więc wspomnę tu o kilku szczególnie interesujących tytułach, które pojawią się na dniach i później w lutym.

 1. Człowiek pana ministra – Michal Sýkora, Afera
  Premiera 25.01
 2. Ciekawe czasy – Naoise Dolan, Prószyński i S-ka
  Premiera 31.01
 3. Miła robótka – Ewa Stasińska, Czarne
  Premiera 10.02
 4. Zabierz mnie do domu – Marie Aubert, Pauza (swoją drogą, za każdym razem jak wpisuję ten tytuł do wyszukiwarki, Google wyświetla mi mapkę z drogą prowadzącą do domu rodzinnego – urocze!)
  Premiera 10.02
 5. A gdyby tak ze świata zniknęły koty? – Genki Kawamura, WUJ
  Premiera 17.02
 6. Liczby ostatnie – Jarosław Maślanek, PIW
  Premiera 25.02
 7. Szalej – Monika Drzazgowska, Wydawnictwo Literackie
  Premiera 17.02
 8. Uderz się w serce – Amelie Nothomb, Wydawnictwo Literackie
  Premiera 17.02
 9. Pracownia literacka – Andrzej Zawada, Warstwy
  Premiera luty
 10. Kogel-Nobel – Eugeniusz Dębski, Warstwy
  Premiera luty

O połowie z nich mam nadzieję tutaj napisać… 😉 Ale cieszy mnie to, że wydawcy wciąż są ostrożni w liczbie wydawanych pozycji. Dzięki temu da się ogarnąć premiery i mieć nadzieję, że zdecydowali się na te najlepsze tytuły.

Aktualizacja 14.02

Niektóre wydawnictwa zmieniają terminy lub informują o zapowiedziach z krótkim wyprzedzeniem, tak więc dodaję kilka tytułów 'must read’:

 1. Matka wszystkich pytań – Rebecca Solnit, wyd. Karakter
  Premiera 17.02
 2. Pisma estetyczne – James Joyce, wyd. Officyna
  Premiera 22.02
 3. Made in Mauritius – Amal Sewthoul, Wydawnictwo w Podwórku
  Premiera koniec lutego

1 thought on “Będzie czytane w lutym

 1. Dobrze, że w styczniu jest mniej zapowiedzi, bo mój portfel ostatnio strasznie piszczał…
  Z Twoich wypisanych na pewno interesują mnie trzy: Pracownia literacka, Zabierz mnie do domu i Miła robótka. Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity.
  Poza tym troszkę książek ukazało się z literatury pięknej, które chcę mieć lub przeczytać: nowa Marta Kisiel, Rogoziński. Kilka książek też przyrodniczych i staram się uzupełnić kolekcję moich Chmielewskich.
  Ściskam mocno Kasiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *