Autor: Joseph Conrad
W sumie gdzie bym się nie obróciła to jest jakiś powód, by przeczytać Jądro ciemności. Pomimo niechęci do twórczości Conrada po Tajfunie i Jutrze. Najpierw wyzwanie klasyki popularnej, potem klub czytelniczy, a w niedalekiej przyszłości lektura szkolna – więcej za nic przeciw.
Jest to jedna z trudniejszych lektur szkolnych poruszająca problemy kolonizowanego społeczeństwa w Afryce. Nowela Conrada jest uznana za pierwszy i najmocniejszy sprzeciw kolonializmowi. Autor w tym utworze chciał przekonać do humanitarnego traktowania Czarnych, którzy nie są barbarzyńcami, lecz ludźmi z własną kulturą i wierzeniami. Dlatego nie rozumiem, że są oskarżenia wobec Conrada o rasizm. Użycie słowa Murzyn nie miało charakteru obraźliwego, ale zostało użyte w celu złagodzenia odbioru jego apelu o humanitarność, przez kolonizujących.
Niewątpliwie jest to utwór pełny symbolizmu, co jest przyczyną trudnego zrozumienia tekstu. Aby w pełni go zrozumieć należałoby przeczytać kilkakrotnie tekst, a przede wszystkim poznać okoliczności jego powstania i biografię autora.
Ocena: 2/6
„więcej za nic przeciw.”-niż przeciw.”Nowela Conrada jest uznana za pierwszy i najmocniejszy sprzeciw kolonializmowi”-wobec kolonializmu jeśli już, zwrot którego użyłaś jest gramatycznie niepoprawny, dodatkowo tego typu wyrażenie musi być zawsze uzupełnione o zaimek wskazujący.”złagodzenia odbioru jego apelu o humanitarność, przez kolonizujących.”-zdanie pozbawione sensu, nie da się go sparafrazować, tzn. przepisać jeszcze raz tylko poprawnie, a tak właśnie logika testuje sensowność zdań. „Niewątpliwie jest to utwór pełny symbolizmu, co jest przyczyną trudnego zrozumienia tekstu”-zły szyk, ale przede wszystkim idiotyczne założenie, że symbolizm utrudnia odbiór tekstu, szczególnie w przypadku gdy tekst wcale nie jest symboliczny.