W sercu Watykanu od Jana XXIII do Jana Pawła II. Rozmowa z Marie-Joelle Guillaume

  Autor: Paul Poupard

W końcu przeczytałam długi, a jakże interesujący dialog między francuskim kardynałem Paulem Poupard a Marią-Joelle Guillaume. Książkę planowałam przeczytać na rekolekcjach w ubiegłym roku, ale w końcu na rekolekcjach nie zdążyłam, a w domu trafiałam na ciekawsze pozycje. Nie mniej jednak w tym miesiącu postanowiłam dopiąć swego. Forma książki nie należy do moich ulubionych, jednakże specyfika tematyki to ubarwiła. [tak swoją drogą, jak długo można dyskutować? na pewno zajęło im to więcej niż jedno spotkanie].

Kardynał Paul Poupard pracował u boku papieży Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II. W rozmowie opowiada wydarzenia dość wpływające na bieg historii, w perspektywie Kościoła, ale też jego jako człowieka. Poznajemy życie kardynała, historię Francji i Europy w XX wieku [po II wojnie światowej], czasy komunizmu, i po kolei pontyfikaty ostatnich papieży. Kto może bliżej opowiedzieć ich sposoby, rozmowy, tok pracy niż pomocnik i sługa w Watykanie. Opowiadając historię kolejnych papieży, powraca do wcześniejszych, porównując, ale też zwracając uwagę, iż następcy kontynuują pracę poprzedników. Najciekawszym doświadczeniem było poznawanie niepublicznych zachowań polskiego papieża okiem francuza, który inaczej odbiera i ocenia jego gesty. Czasem mnie to denerwowała mnie ta jego ocena, bo w końcu znam papieża z biograficznych filmów, jego książek itd. i widzialam jaki był. Ale odbiór rodaka różnica od obcokrajowca. Dużą różnicę też odgrywała polityka Francji a Polski. Inaczej interpretował tekst Ojca Świętego skierowany do Polski. Czasem miałam ochotę powiedzieć: „Ty tego nie rozumiesz, to nie o to chodziło w jego słowach”. Poza polityką, ciekawe były też rozdziały dotyczące kultury. Autor książki był ministrem ds. kultury. W tej części książki robiłam dużo notatek odnośnie filmów, jakie wystawiali w ramach Tygodni Kina Duchowego i innych spotkań. Niestety mało dostępne są podane tytuły. Ale jak powiedział kardynał teraz głównie chodzi o pieniądze, a to co najbardziej chwyta to przemoc i seks. Niestety.

Książka jest interesującym przedstawieniem historii drugiej połowy XX w. do początków XXIw. Nie jest do końca aktualna, gdyż została napisana w 2003 r. kiedy JP II jeszcze żył. Trochę się pozmieniało w ciągu ostatnich 6 lat. Przydałaby się aktualizacja.

Książkę polecam zainteresowanym historią, głównie od strony teologicznej.

2 thoughts on “W sercu Watykanu od Jana XXIII do Jana Pawła II. Rozmowa z Marie-Joelle Guillaume

  1. O tym, że rozmawiać z kimś można baaardzo długo przekonałam się już w trakcie czytania wywiadów z Alem Pacino. 26 lat rozmów z przerwami. Historia kościoła interesowała mnie swego czasu, ale od niedawna jakoś już się tym nie fascynuję. Może dlatego, że cały ten Kościół, choć jestem wierząca, zaczyna mnie czasem denerwować.spod poprzedniej notki: bardziej niż rozpływanie się nad dużymi czcionkami wkurza mnie ocenianie książki po opisach i okładkach – to dopiero jest wariactwo w najczystszej formie… :/

    1. Oceniać po opisach jestem jeszcze w stanie zrozumieć, w końcu trzeba wiedzieć o czym ta książka w rękach jest. Ale po okładkach, czasem niż bardziej mylnego nie może być jak okładka. Owszem okładka ma za zadanie przykuwać uwagę czytelnika, ale czy koniecznie trzeba po niej oceniać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *