Picasso

  Autor: Gertruda Stein

Ta niepozorna z wielkości książeczka jest literackim portretem kubistycznego, hiszpańskiego malarza Pabla Picassa. Jest formą wdzięczności czy odpowiedzi na portret autorki namalowanego przez Picassa. Bowiem można opisać kogoś, ale też zobrazować. Tak więc ogólnie wyglądała relacja między Gertrudą a Pablem.

Gertruda w swojej książce w szkicowy sposób zarysowuje życie malarza. Są to suche fakty, które można przeczytać w każdej biografii, jedynie co ją wyróżnia to to, że była dobrą znajomą Pabla i jego modelką. Cieszę się, że bliższe zapoznawanie z Picassem zaczęłam od tej książki, jest to dobry wstęp do tej znajomości. Poza faktami z jego życia egzemplarz jest obfity w reprodukcje dzieł malarza.

Zaskoczyła mnie inna rzecz, skoro książkę napisała pisarka, nie żadna znajoma, która sobie wpadła na pomysł by spisać dzieje kolegi, dlaczego pod względem literackim tej książce brak jakichkolwiek walorów. Nawet eseje pisarzy powinno czytać się z fascynacją, czuć, że jest to ktoś kto pisaniem się zajmuje. A ja czytając miałam poczucie, że autorką jest przeciętny człowiek, może nawet uczeń, który pisze referat na konkretny temat. A żeby objętość była większa powtarzamy niektóre fakty, ubierając w inne słowa.

Ocena: 3/6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *