Joe Speedboat

  Autor: Tommy Wieringa

Kiedy czytamy w opisie, że głównym bohaterem jest osoba niepełnosprawna, przygotowujemy się na wyjątkową powieść z przejmującym przesłaniem bądź wzruszającym zakończeniem. Przyczyną takiej aury jest wyjątkowość głównego bohatera. W książce holenderskiego pisarza tą osobą jest Franek, który pełni funkcję nie tylko uczestnika wydarzeń, ale też narratora. Franek po miesiącach śpiączki i rehabilitacji powraca do codzienności i postanawia ją spisać. W domku sąsiadującym z jego domem rodzinnym spisuje wszystkie wydarzenia, których jest świadkiem. Jego półki wypełniają liczne tomiska, które są pełne dziennych notatek Franka. Fragmenty, które czytamy w książce dotyczą dość niecodziennej postaci, jaką jest Joe Speedboat. To nie jest jego prawdziwe nazwisko, ponieważ twierdzi, że z jego rodzonym nazwiskiem nie można zostać kimś. Joe jest nowy w miasteczku, a szybko został zauważony z powodu niefortunnego wypadku podczas przeprowadzki, w wyniku którego zginął jego ojciec. Dzięki otwartości Joe, Franek szybko się z nim zaprzyjaźnił oraz wraz innymi kumplami przeżywali różne przygody, w tym zawody miłosne. Wzyscy byli zakochani w takiej jednej PJ, która z czasem pokazała jakiego typu kobietą jest naprawdę.

Przyznam się szczerze, że nie wiedziałam czego się spodziewać po tej książce. Zaskoczyło mnie to, że kluczową postacią powieści nie jest niepełnosprawny narrator, ale jego sąsiad. Nie jest to zwyczajna postać, bowiem Joe niczego się nie boi, jeździ czym chce (nawet samolotami), to on zabiera Franka, który swoją silną pięścią i ramieniem pokonuje silniejszych od siebie mężczyzn. Widzimy wyraźnie, że Joe był dla Franka bardzo ważną osobą.

Tommy Wieringa napisał nietypową powieść o osobie okaleczonej, skazanej na siebie, w której nie rozczula się nad losem inwalidy, mało tego, zrzuca ją na drugi plan. Franek jest tutaj taką osobą jak każdy inny, ma swoje słabości i mocne strony, tak jak każdy z nas. Brakuje charakterystycznego podziału na niepełnosprawnych i pełnosprawnych, dzięki temu Joe Speedboat nie powiela schematu.

Ocena: 4/6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *