Świnki

  Reżyseria: Robert Gliński

Głównym bohaterem jest 16-letni Tomek (Filip Garbacz), który wywodzi się z przeciętnej rodziny, której nie za bardzo się przelewa i mieszka tuż przy granicy polsko-niemieckiej. Pewnego dnia poznaje tajemnicę Ciemnego, który wraz z kumplami sprzedaje się niemieckim pedofilom. Tymczasem Tomek zakochuje się w Marcie i pragnie spełnić jej marzenia, na które potrzeba pieniędzy. Jak się sam przekonuje, jedyny sposób zarobku w jego mieścinie jest robienie tego samego co Ciemny.

Tematyka filmu podobna do Galerianek, które za seks dostają wymarzony telefon czy jakiś super ciuch. Tu mamy do czynienia z męską wersją, którzy w ten sposób zdobywają fundusze na spełnianie marzeń swoich lasek. Szkoda, że nie zdają sobie sprawę, że ich „kocham cię”, oznacza „kocham twoje pieniądze”, że będą tylko z facetem, który ma kasę. Więc w pewnym sensie Martę można porównać do galerianek, które podrywają bogatych facetów. W sumie żal mi głównego bohatera, bo choć był ślepy na uczucie to jednak wina tkwi po stronie jego rodziców, którzy w sumie byli mało zainteresowani dlaczego Tomek wieczorami wychodzi i skąd ma tyle forsy. Czy oni mieszkający przecież tyle lat w tym miejscu nie słyszeli o sposobie zarobku przez młodych? Może nie konkretnie jako „świnki”, ale przecież przykłady niemieckiego profesora tj. kradzież samochodów to też nie jest uczciwy sposób zarobku.

 Porównując oba fimy, Świnki są bardziej brutalne i krwawe i zakończenie na miarę thrilleru. I na tej ostatniej scenie jak i przy rozmowie Tomka z „szefem od świnek” było widać jak fatalny jest montaż. Brak płynnego obrazu i brak zgodności dźwięku uderzenia z uderzeniem. Po drugie bohaterowie wyglądali na młodszych niż mieli być, choć jak się okazało Filip Garbacz w tym filmie miał 14-15 lat, więc aż tak dużej różnicy wieku nie ma. Jak już jestem przy tym aktorze, Filip w tym filmie zadebiutował tak dobrze, że wygrał nagrodę Złote Lwy.

Dobry film przedstawiający problem młodych ludzi, którzy nie mają możliwości uczciwego zarobku w swojej okolicy, a potrzeba posiadania pieniędzy jest duża.

Ocena: 6,5/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *