Życie jest bajką

 Autor: Dubravka Ugresić

Mamy dwie niezwiązane z pozoru ze sobą opowieści, które w jakiś sposób nawiązują do historycznych, lecz nie tak dawnych wydarzeń dotyczących rozpadku Jugosławii. Bohaterkami pierwszej części jest pisarka, która opiekuje się ze schorowaną i dość starą matką. Matka po odbytej chorobie nowotworowej dostała przerzutu do mózgu, w związku z tym. Choć wyniki badań ma dobre, zdarzają jej się pomyłki językowe, zapomina słów, lub ich znaczenia i używa ich mylnie, co w ostatecznym wyniku wypowiada czasem nawet dość zabawne zdanie. Pisarka powraca z młodą towarzyszką do miejsc z swojego dzieciństwa i młodości swoich rodziców. Z smutkiem odkrywa, kiedy tych miejsc nie ma, bo to co zostało czy obecnie się znajduje ma niewiele wspólnego z tym co działo się tu w przeszłości. To jest kolejna z przyczyn dość skomplikowanych relacji matki z córką

W drugiej części poznajemy czy starsze panie, które meldują się w prestiżowym i drogim hotelu. Ich imiona to: Beba, Kukla i Lala. Mają forsę, z czasem dziwnym zbiegiem przypadku mają jej więcej, więc postanawiają zaszaleć rezerwując hotelowy basen tylko dla siebie. Przy kieliszkach szampana wspominają stare czasy, dawne miłości, rzadko szczęśliwe, trudy minionego okresu, a przy okazji doradzą młodemu masyżyście podając receptę na idealnego (w ich mniemaniu) mężczyznę. Nie przewidziały, że wraz z odejściem jednej z nich ich życie obróci się o 180 stopni i dowiedzą się o sobie czegoś, czego spodziewać się nie mogły.

W opisie książki czytamy o Babie Jadze. Co ta postać ma do tych dwóch opowieści? Nie tylko ja się nad tym zastanawiałam. Pewien pan napisał list do Dr Aba Bagay!, która jest specjalistką (choć się za taką nie uważa) od Baby Jagi. Trzecią a zarazem ostatnią część książki stanowi poradnik Baba Jaga dla początkujących, który zaprezentuje wszystko co wiążę się z tą mitologiczną postacią, a przy niektórych podrozdziałach podaje uwagi do dwóch wcześniej wspomnianych opowieści. Wszystko się rozjaśnia.

Ogólnie można do tej książki przyjąć dwie postawy. W pierwszej podziwiać autorkę, że potrafiła tyle symboli ukryć w opowieściach. W drugiej postawie przekonać, że Baby Jagi można doszukać się wszędzie. Ja jest skłonna schylić się ku tej drugiej postawie, ponieważ charakterystyka tej tajemniczej, aczkolwiek znanej wszystkim postaci, może pokazać, że Baba Jaga ukrywa się w każdej dzisiejszej kobiecie, a więc i każdej bohaterce w literaturze.

Książka nie należy do nalżejszych lektur. Nieźle się bawiłam podczas obserwowania losów trzech staruszek. Powieść Ugresić miejscami bawi, miejscami nudzi. Zastanawiam się czy faktycznie Baba Jaga zniosła jajo to starsza wersja Życie jest bajką. Aby się o tym przekonać musiałabym zajrzeć do tej pierwszej. Wątpliwości mnie naszły, kiedy przeczytałam na biblioNETce spis opowieści tej pierwszej. Nie pokrywa się z tym tej nowej książki.

Ocena: 3,5/6

1 thought on “Życie jest bajką

  1. Szczerze powiedziawszy, nie bardzo ciągnie mnie do tej pozycji, aczkolwiek jeśli znajdę chwilę czasu to może przeczytam. ; ) Pozdrawiam. {posrod-stronic.blog.onet.pl}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *