Autor: Salvador Dali Czyta: Ksawery Jasieński
Zacznę od tego, że nie wiem gdzie można kupić ten audiobook, bo żadna księgarnia nie ma tej książki w innej wersji niż papierowej. A skoro czyta ją nie automat i nie byle kto, tylko Ksawery Jasieński, to książka mówiona musiała powstać.
Pierwszym moim zaskoczeniem odnośnie książki jest autorstwo Dalego, które wskazuje, że mamy do czynienia z autobiografią malarza. Bez wątpliwości przez to pozycja jest bardzo interesująca, choć wciąż zastanawiam, czemu nie napisana po hiszpańsku, lecz francusku.
Dali opisuje tutaj swoje przeżycia od samiutkiego początku, od życia płodowego. To już wskazuje, że mamy do czynienia z nieprzeciętną postacią, bo kto pamięta jak to było w brzuszku mamusi? Jego spostrzeżenia na ten temat są dość intrygujące, tak jak wszystkiego jego przemyślenia. Dzięki temu inaczej patrzy się na jego dzieła i życie. Wiem już w jakich okolicznościach powstał obraz „Uporczywość pamięci” oraz czym się kierował w swoich działaniach rewolucyjnych. Porównywałam tą biografię z filmem Popiołki, która prezentuje aktywność Dalego podczas rewolucji. Zupełnie dwie różne bajki. Inną postać widzimy w filmie, o innej czytamy w książce. Wiedziałam o homoseksualnych skłonnościach Dalego, ale tutaj przeczytałam, że jego wielką miłością była kobieta, która pojawia się na samym końcu filmu, jako jego żona.
Absolutnie nie pasował mi głos spokojny i ponury głos Jasieńskiego do ekcentrycznego artysty. Więc interpretację trudno mi ocenić, kiedy już na samym początku pada odpowiedni dobór lektora.
Książka mnie zainspirowała do pracy dyplomowej z malarstwa, mam nadzieję, że dobrze wyjdzie i że jeszcze wrócę do tej książki. Dla miłośników Dalego i zainteresowanych surrealizmem – pozycja obowiązkowa.
Ocena: 4,5/6