Umarły las – Adam Wajrak, Tomasz Samojlik

Nie jestem przyrodoznawcą, aby móc merytorycznie ocenić wyłożone racje obu stron w sprawie decyzji odnośnie wycinków drzew w Puszczy Białowieskiej. Intuicyjnie czuję, że każda interwencja człowieka w obszary z pierwotną naturę nie kończy się niczym dobrym dla tego terenu. Tomasz Samojlik i Adam Wajrak podjęli próbę przybliżenia tematów przyrodniczych i jakie konsekwencje ma m.in. proces zamierania drzew – poprzez komiks Umarły las. I choć album wydaje się być skierowany zasadniczo do dzieci, o czym świadczą proste rysunki i treści o walorach edukacyjnych, które wieńczą każdy rozdział opowieści – pewne treści kryją w sobie humorystycznie zabarwione aluzje czytelne tylko dla dorosłych.

Po pierwsze mamy opowieść skonstruowaną na schemacie westernu, co graficznie sugeruje już sama okładka. Tytułowy Umarły Las odwzorowuje przestrzeń typowego miasteczka Dzikiego Zachodu, a właściwie Wschodu, bo taka nazwa pojawia się w komiksie. Mamy tu dwa najważniejsze miejsca: Saloon, gdzie ptasi bohaterowie „upijają się” larwami i Bank Nasion (choć przyznaję, że jego nazwa mnie się kojarzy z bardziej współczesną instytucją…), ponadto na słupach ogłoszeniowych wiszą listy gończe. Wśród istotnych westernowych postaci jest szeryf, główny bohater komiksu, sowi grabarz, który chętnie robi wstępne przymiarki do trumien, golibro.., tfu, golipióro oraz banda spiskujących szpaków, planujących zawłaszczyć dla siebie cały Umarły Las. Właściwie wśród tego grona brakuje jedynie ponętnych panien o lekkich obyczajach. Zamiast tego mamy rasową feministkę Tridę, która nie przyjmuje pomocy od mężczyzn, a sama ćwiczy karate.

To nie wszystko, bo nie dość, że twórcy komiksu stworzyli western nawiązujący do sytuacji Puszczy Białowieskiej, to jeszcze można powiedzieć, że mamy do czynienia z peerelowskim westernem. Kwestie wypowiadane przez bohaterów są zaczerpnięte z kolejkowej rzeczywistości i kultowych filmów PRL-u, np. „Klientów awanturujących się nie obsługujemy” – mówi „barman” Saloonu. 

Natomiast opowieść dotyczy nowego szeryfa Umarłego Lasu, który próbuje odnaleźć się w tej pozbawionej zasad moralnych przestrzeni i zjednać ku sobie jej mieszkańców., bo wie, że siłą porządku tu nie zaprowadzi. Jednak wszelkie podjęte przez niego działania mające na celu udzielenie pomocy członkom leśnego społeczeństwa kończą się fiaskiem, a co za tym idzie całkowitą kompromitacją instytucji policyjnej. W pewnym momencie Triko dowiaduje się o podstępnym planie szpaków, niestety wskutek jego uprzednich wpadek niemal nikt go nie słucha i nie traktuje go poważnie, zwłaszcza kiedy przyznał się, że ukradł oznakę szeryfa od innego dzięcioła, który w drodze do Umarłego Lasu zginął. Przekonujący głos dowódcy szpaków wyprowadza mieszkańców do innego miejsca, gdzie, jak zapewnia, będą mieli lepsze warunki do życia, bo znajdujące się tam drzewa są młode i żywe. W praktyce ziemia obiecana okazuje się być miejscem trudnym do życia, choćby ze względu na brak licznych gatunków fauny i flory, które żyją tylko w martwych drzewach. Bohaterowie muszą wymyślić, jak odzyskać Umarły Las.

To bardzo ciekawy komiks nie tylko dla dzieci, gdyż sporo więcej dla siebie wyciągną dorośli. Bo wydaje mi się, że lekcję przyrody powinni odrobić właśnie ci, którym wiedza z lat szkolnych gdzieś uleciała, wskutek czego podejmują krzywdzące dla dziedzictwa naturalnego decyzje. Nie wszystko co nowe i uporządkowane dobrze nam służy oraz nie wszystko co martwe jest pozbawione życia [uwielbiam oksymorony] – to jest chyba najważniejszy morał, jaki wychodzi z tej opowieści. Polecam i czekam na kontynuację.

Jestem również bardzo ciekawa spotkania z autorami. W najbliższy weekend w Krakowie będą miały miejsca dwa spotkania, pierwsze z nich w ramach Conrad Festival i Festiwalu Literatury Dla Dzieci jutro o 13:00 w Pałacu Czeczotki. Drugie będzie miało miejsce w niedzielę na Targach Książki o  11:00, na które się wybieram.

3 thoughts on “Umarły las – Adam Wajrak, Tomasz Samojlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *