Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania – Helen Oyeyemi

Muszę na wstępie przyznać się do zaniedbania zobowiązania recenzenckiego, o którym autentycznie zapomniałam. Nie sądzę, że by to był przypadek, ponieważ o samej lekturze (już odbytej) zapomniałabym również, gdyby nie fakt, że pożyczałam ją koleżance (Olimpio, pozdrawiam!). Pozostaje mi wyjaśnić, dlaczego tak się stało.

Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania to zbiór kilku opowiadań, który intryguje już samym tytułem, zresztą należy moim zdaniem do najciekawszego opowiadania, bo to jedyne, które zapamiętałam i którego klimat prestiżowej szkoły, przynajmniej na początku mnie ujął. Szybko się okazało, że tytuł jest najlepszym elementem tej książki. Opowiadania może rzeczywiście są z pogranicza realizmu magicznego, być może motyw klucza łączący wszystkie historie miał intrygować, może historie faktycznie są trudne w odbiorze, a zarazem tak subtelnie napisane, że w ogóle mnie nie poruszyły. Doczytałam książkę na siłę, kompletnie znudzona, po to by po odłożeniu na półkę zapomnieć o jej istnieniu i treści.

Miałam plany, by zerknąć do niej ponownie, przed napisaniem recenzji, ale stwierdziłam, że jak spojrzałam na stos książek czekających na swoją kolej, stwierdziłam, że wolę czas poświęcić na coś ciekawszego, a przynajmniej taką mogę mieć nadzieję, że kolejne lektury takie będą.

I niech ta (anty)rekomendacja Wam wystarczy, a gdyby ktoś wyraził życzenie przekonać się samemu, mogę przekazać książkę dalej.

1 thought on “Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania – Helen Oyeyemi

  1. Faktycznie pierwsze opowiadanie nie zapowiadało aż takiej nudnej lektury. Na dodatek to co ten klucz w 1 opowiadaniu otwierał, był dobrym bodźcem, aby czytać dalej. No, ale cóż… Zawiodłam się sromotnie na tej lekturze i pewnie nigdy więcej nie sięgnę po żadną książkę tej autorki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *