Autor: Edward Stachura, Czyta: Daniel Olbrychski
Audiobooki ratują moje czytelnictwo (choć forma ta przybiera słuchowiska). Audiobooki są idealnym sposobem na kontakt z literaturą, kiedy nie ma czasu na tradycyjne czytanie. W domu pozostały mi dwa audiobooki, których nie słuchałam, myślałam o Psach wojny, ale Stachura to ostatnio pisarz, z którym w różnych aspektach miałam do czynienia. Decyzja więc padła na niego i był to dobry wybór.
Pierwsze co mnie zaskoczyło w tej powieści, to brak konkretnego wątku fabularnego. Bohaterami są bracia, którzy dostali sezonową robotę oczyszczenia/zbudowania basenu. I akcja toczy się od rozpoczęcia do zakończenia tej pracy. Niesamowite wrażenie wywarła na mnie poetyckość tej powieści. I to taka prawdziwa poezja, nie filozofowanie w stylu Schmitta czy Evansa. W interpretacji Daniela Olbrychskiego, który przekonywująco wypadł z swoją dialektyką, było czuć ducha poezji. Podziwiam niesamowitą spostrzegawczość narratora, który swoimi uwagami na pozornie zwyczajne rzeczy potrafił dać powód do rozmyślań. A same uwagi w swej prostocie rozbawiały mnie niejednokrotnie, bo właściwie z tego wychodził jakiś absurd. Ponadto świadomość głównego bohatera z własnej absurdalności była przyczyną trafnych ripost i porównań, które sprawiły, że pokochałam twórczość Stachury. Muszę koniecznie trafić na inne jego powieści, bo przydatna jest taka powieść, która nagle z niczego sprawia pojawienie się uśmiechu na twarzy. Warta uwagi z powodu niebanalności w pozornie banalnym świeci.
Ocena: 5/6
To nie byli bracia. Witek to postać inneqo poety, przyjaciela Steda : Wincentego „Witka” Różańskiego. To nie byli bracia. Nie rozumiem jak moqłaś to tak odebrać . Dwójka przyjaciół. Pojawia się sformowanie ,,jak bracia,, , ale pojawia się też sformowanie ,,stara matka Potęqowa ,, . A Potęqowa to w rzeczywistości ciotka Steda. Odsyłam raz jeszcze do ,,Całej jaskrawości ,, .
Trudno mi się teraz odnieść do Twojego zarzutu, bo już nie pamiętam książki i dlaczego tak to odebrałam. Ale przy najbliższej okazji postaram się zweryfikować to. Niemniej jednak dziękuję za uwagę i przepraszam za błąd.