Deutsch Aktuell nr 71/2015

Deutsch Akturel nr 71
Magazyn można kupić na stronie Deutsch Aktuell.

Ostatni numer Deutsch Aktuell jest obfity w ciekawe artykuły o niesamowitych postaciach jak Władysław Bartoszewski czy Edith Stein – obie postacie doświadczyły terroru w Auschwitz, z tą różnicą, że Bartoszewski przeżył i mimo tego, a może zwłaszcza dlatego dbał o dobre relacje polsko-niemieckie. Wspomniany w tym numerze zostaje też zmarły w kwietniu Grunter Grass.

Do najbardziej interesujących tekstów, moim zdaniem, należy Koennen Hunde Krebs riechen?, w którym rozważa się, czy psy mogą być czujnikami chorób nowotworowych, zamiast biopsji i badań, człowiek poddaje się psiemu węchu i na bazie jego reakcji wyrokuje się chorobę pacjenta. Brzmi kosmicznie, prawda? Zainteresował mnie też MiLoG – das Mindestlohngesetz omawiający wiele perspektyw i kwestii związanych z wchodzącą w życie w tym roku ustawą o płacy minimalnej obowiązującej wszystkich ludzi pracujących na terenie Niemczech. Nie słyszałam o tej ustawie wcześniej, więc nie byłam świadoma jak ustawy jednego kraju mogą zaburzyć funkcjonowanie gospodarki w sąsiednich krajach.

Choć Jeansów nie cierpię i nie noszę, choć popkulturowe znaczenie Jeansów jest mi dobrze znane, artykuł Eweliny Krajki Mehr als nur Hose poszerzył mi wiedzę na temat historii Levisów, które od ubrania roboczego stały się stylową i wyrażającą osobowość częścią garderoby.

W moim ulubionym dziale podróżniczym zamiast poznawania kolejnego niemieckojęzycznego regionu mamy opis parku rozrywki: Europa-Park – ein absolutes Muss fur jede Familie! Myślę, że czytelnicy magazynu, którzy czytali go przed planowaną podróżą do Niemiec, wzięli pod rozwagę odwiedzenie tego miejsca jak i uczestniczenie w którejś letniej imprezie zaprezentowanej w Sommerevents in Deutschland. 

Zebrane tu artykuły są nie tylko ciekawe, ale też część z nich skłania do refleksji i otwiera oczy na społeczne problemy dziejące się tuż obok. Mam jedyne zastrzeżenia do lektora – błagam, skoro już nie uwzględnia pytajników, to też niech nie uwzględnia płci rozmówców wywiadu, bo próba naśladowania żeńskiego głosu spowodowała, że zamiast skupić się na tekście, turlałam się ze śmiechu.

2 thoughts on “Deutsch Aktuell nr 71/2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *