Cierpienia młodego Edoardo, reż. Duccio Chiarini

Premiera 25 września!

Okres dojrzewania jest bezlitosnym czasem dla każdego młodego człowieka. Na szczęście dla każdego, bo tu jest jakaś sprawiedliwość. Jeśli ten czas nie naznaczona człowieka krostkami na twarzy i plecach, tłustymi włosami, mutacją głosu oraz innymi aspektami widocznymi na zewnątrz, to możecie być pewnym, że dojrzewanie zżera nastolatków od środka. Kompleksy, zawahania nastroju, złe relacje z rodzicami i chęć dorównania innym, „lepszym” – to wewnętrzna odsłona okresu dorastania. Każdy nastolatek w różnym stopniu „obrywa” dojrzewaniem na ciele i psychice. Ale jego przykre aspekty nie omijają nikogo.

Dla dziewczyny momentem stania się kobietą jest pojawienie się pierwszej miesiączki. Dla chłopaka oznaką dorosłości jest uprawianie seksu. Edoardo (Matteo Creatini) i Arturo (Nicola Nocchi) postanawiają w czasie wakacji stracić dziewictwo. O ile w przypadku Arturo trudność w osiągnięciu celu ograniczona jest do poderwania chętnej dziewczyny, o tyle u Edoardo problem jest bardziej złożony. Cierpi na przypadłość, którą najprawdopodobniej mieli najbardziej wstrzemięźliwi władcy, np. car Piotr III Romanow; czyli stulejkę. To drobny defekt napletka, utrudniający współżycie seksualne z powodu bólu. Rodzice Edoardo zauważyli ten problem u syna w wieku dziecięcym, jednak mieli nadzieję, że wraz z okresem dojrzewania ten problem zniknie. Niestety, problem spoważniał, bo do defektu fizycznego doszła zagubiona psychika dorastającego chłopaka, który nie może sprostać najważniejszemu męskiemu zadaniu. Lęk przed operacją zmusił go do próbowania innych metod (nie wiem, czy na pewno chcecie je poznać) mających oswoić swoje narządy z praktykami seksualnymi, jednak zakończona fiaskiem próba przespania się z dziewczyną sprawiła, że Edoardo zdecydował się na zabieg.

Decyzja ta przypadła na kryzysowy czas w jego rodzinie. Matka (Bianca Nappi) odkrywa, że mąż (Michele Crestacci) ją zdradza, w związku z tym reaguje jak większość kobiet, wyrzuca zdrajcę z domu oraz pali wszystkie zdjęcia i rzeczy, które z nim są związane. Dzieciom zabrania się komunikować z ojcem-wrogiem. Dzieje się to w momencie, kiedy Edoardo tak bardzo potrzebuje wsparcia w męskich problemach. Musi złamać zakaz matki. Jak znamy to z wielu dramatycznych scenerii, niespodziewana choroba dziecka jest zazwyczaj tym elementem, który rodziców do siebie zbliża. Przynajmniej na jakiś czas odsuwa pamięć o osobistych urazach.

Film pokazuje złożoność najtrudniejszego okresu w życiu każdego człowieka, kiedy nad ciałem tracimy władzę, a w głowie panuje chaos i zagubienie. Czasu pierwszych miłości, rywalizacji z rówieśnikami, rozstań z przyjaciółmi z dzieciństwa, wyjeżdżających na studia, odkryć niejednoznaczności w relacjach damsko-męskich i podejmowania dorosłych decyzji. Tak, jest to trudny czas nawet na tle pięknej scenerii morza i włoskiej muzyki (posłuchaj). Wbrew niektórym klasyfikacjom na serwisach filmowych – nie jest to komedia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *