Moje intensywne czytanie zakończyło się wraz z rozpoczęciem powszechnej kwarantanny, w drodze do wiejskiego bunkru przeczytałam 3 książki (co ciekawe wszystkie naprędce kupione na zapas – jak widać starczył na jedną i ostatnią jak dotąd podróż pociągiem), a mniej więcej od połowy miesiąca udało mi się jedynie zapoznać się z dwiema marcowymi premierami. O Tak dziś jemy pisałam ostatnio, a o przepięknie wydanej i bardzo ciekawie napisanej publikacji Katarzyny Jasiołek Asteroid i półkotapczan dotyczącej powojennego wzornictwa napiszę niebawem, jak tylko zdecyduję się na ostateczny zestaw tematyczny (ale już powiem, warto ją mieć fizycznie!).
Tymczasem kwietniowe zachcianki i inne tytuły warte zainteresowania. Zastrzegam, że daty premier mogą się zmienić, co zresztą zdarzało się w poprzednich miesiącach, ale tym razem są mocno orientacyjne, nie wszyscy wydawcy zaktualizowali dane po konfrontacji planów z obecnymi realiami. Część książek może być dostępnych tylko w formie ebooka.
Na półce chętnie widziałabym:
- Orwell – Pierre Christin, Sebastien Verdier [komiks]
Premiera: 8 kwietnia - Języczni. Co język robi naszej głowie – Jagoda Ratajczak
Premiera: 3 kwietnia (choć wydawca nie wie, kiedy będzie dostępna papierowa wersja) - Mój futuryzm. Wspomnienia, listy, szkice, wiersze, proza – Roman Jacobson
Premiera: 29 kwietnia - Słownik socjologiczny – Piotr Sztompka
Premiera: 13 kwietnia
Mam i będzie recenzja:
- Filip i hydra – Patryk Fijałkowski
Premiera: 15 kwietnia
A zapoznać się z:
- Polska przydrożna – Piotr Marecki
Premiera: 8 kwietnia - Pojęcia podstawowe – Petr Kral
Premiera: 15 kwietnia (obecnie będzie chyba tylko ebook) - Pokaż mi swoją bibliotekę – Aleksandra Rybka
Premiera: 13 kwietnia - Kuchnia królów – Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Premiera: 13 kwietnia - Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie – Timothy C. Winegard
Premiera: 29 kwietniaZapowiadana jest też premiera Pieśni imion Normana Lebrechta (15.04) – wspominam o niej tutaj, ponieważ historia jest piękna i mam nadzieję, że po książka ta skłoni do dystrybucji filmu (oczywiście w lepszych czasach), o której pisałam tutaj.
Książki oczywiście nadal można kupować w księgarniach internetowych, choć czas realizacji bywa wydłużony. Ale jeśli mieszkacie w większych miastach, gdzie działają lokalne księgarnie, warto je wspierać przez zamówienie telefoniczne.